طرز تهیه دلمه برگ مو مدیترانه - آکابانو


http://cdn.akairan.com/akairan/user/10/20155421272820a.jpgمواد لازم دلمه برگ مو مدیترانه برای 4 نفر :برگ مو درشت

12 عدد

100 گرم / 60 کالری

روغن زیتون

2 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 900 کالری

پیاز کوچک

یک عدد (خرد شود)

100 گرم / 36 کالری

سیر

یک حبه (رنده شود)

100 گرم / 120 کالری

برنج آبکش شده

115 گرم

100 گرم / 142 کالری

گوجه فرنگی

2 عدد (نگینی خرد شود)

100 گرم / 15 کالری

نعنای تازه خردشده

یک قاشق سوپ خوری

100 گرم / 43 کالری

لیموترش بزرگ

یک عدد (حلقه حلقه شود)

100 گرم / 178 کالری

سرکه یا آبلیمو

دوسوم پیمانه

100 گرم / 9 کالری

آب جوشیده

یک پیمانه

100 گرم / 0 کالری

قرص عصاره سبزیجات

نصف قرص

یک عدد / نامشخص کالری

نمک و فلفل سیاه

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالریروش پخت دلمه برگ مو مدیترانه :


*. برگ های خام را پس از شست وشو به مدت 20 دقیقه در آب سرد خیس کرده و سپس آبکشی کنید.پس از آن، قابلمه ای را تا نیمه آب کنید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا جوش آید. حالا برگ های خام را به مدت دو تا سه دقیقه در آب جوش بجوشانید. پس از این مدت، برگ ها را دوباره داخل سبدی آبکشی کنید.


*. روغن را داخل تابه ای بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود؛ سپس پیاز را به آن اضافه کرده و به مدت پنج تا شش دقیقه تفت دهید. در این فاصله، مرتب پیاز را هم بزنید. سیر رنده شده را نیز در همین مرحله اضافه کنید.پس از اینکه سیر و پیاز تفت داده شد، برنج آبکش شده را به همراه گوجه فرنگی، نعنا، نمک و فلفل به آنها اضافه کرده و مواد را خوب با هم مخلوط کنید. سپس هرکدام از برگ ها را روی سطحی پهن کرده و یک قاشق از مخلوط مواد را داخل برگ بریزید و برگ را به صورت لوله ای بپیچید.


*. برگ های پیچیده شده را داخل ظرفی سرامیکی یا پیرکس (مخصوص فر) قرار دهید و برش های لیموترش را لابه لای آنها بگذارید. پس از آن، آب سبزیجات (مخلوط آب و قرص عصاره سبزیجات) را به همراه سرکه یا آبلیمو روی برگ های پیچیده شده بریزید.در ظرف را بگذارید و آن را داخل فر قرار دهید. فر اجاق گاز را روی دمای 200 درجه سانتی گراد (400 درجه فارنهایت) یا شماره شش روشن کنید و با این دما، دلمه را 30 دقیقه حرارت دهید. پس از این مدت، دمای فر را روی 160 درجه سانتی گراد یا 325 درجه فارنهایت تنظیم کرده، نیم ساعت دیگر حرارت داده و بعد میل کنید.


خواص برگ مو :


*. شاخه تازه مو، بواسیر را درمان می کند. برای این کار باید خاکستر چوب مو یا خاک اره چوب مو را به صورت تمیز به دست آورد و در سرکه خمیر کرد و پس از اجابت مزاج در محل بواسیر مالید.اگر خاکستر چوب مو را در سرکه حل نموده و در محل ورم غدد و گزش حشرات بمالند، آن را معالجه می کند.


اختصاصی آکابانو


گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام