کشف قدیمی ترین ذخیره آب در زمین - - آکابانو

آکابانو: بیگ بنگ: دانشمندان قدیمی ترین مخزن آب شناخته شده در زمین را در برکه ای باستانی در کانادا کشف کردند که دست کم دو میلیارد سال قدمت دارد.

به گزارش آکابانو:

,[categoriy]

آکابانو: کشف قدیمی ترین ذخیره آب در زمین

براساس گزارش BBC به نقل از همشهری، بخش اول این منبع قدیمی آب در سال ۲۰۱۳ در معدن کید در اونتاریوی کانادا کشف شد و در آن سال قدمت آن ۱٫۵ میلیارد سال تخمین زده شد، اما بررسی های بیشتر این منطقه منبعی قدیمی تر از آب را آشکار ساخته است. کشف اولیه این مایع باستانی در سال ۲۰۱۳ در عمق ۲٫۴ کیلومتری در تونلی زیرزمینی یک تونل رخ داد، اما این معدن که با داشتن عمقی برابر ۳٫۱ کیلومتر عمیق ترین معدن فلزی جهان به شمار می رود، فرصتی برای حفاری بیشتر را در اختیار دانشمندان قرار داد.

منبع آب جدید در عمق سه کیلومتری معدن کشف شده است و حجم آن بیشتر از حد تصور است. آب های روی زمینی معمولا نسبت به آب های زیرزمینی با سرعت بیشتری در جریانند، اما آب کشف شده در معدن جدید با سرعتی دور از انتظار، دو لیتر در دقیقه در جریان است. محققان با بررسی گاز های حل شده در این منبع آب زیرزمینی، گازهایی مانند هلیوم، نئون، آرگون و زنون توانستند قدمت آن را به دست کم دو میلیارد سال پیش نسبت بدهند و آن را به عنوان قدیمی ترین منبع آبی در زمین معرفی کنند.

,[categoriy]
در پژوهشی که در ماه اکتبر منتشر شد، بررسی محتوای سولفاتی آب در عمق ۲٫۴ کیلومتری پدیده ای جالب توجه را آشکار ساخت، اینکه سولفات در واکنشی شیمیایی میان آب و سنگ ایجاد می شود و حاصل رسوب از آب های سطحی زمین نیست. این به آن معنی است که وضعیت ژئوشیمیایی در این استخرهای باستانی که از آب های سطح زمین جدا مانده اند، به شکلی است که به صورت مستقل توانایی شکل دادن به حیات میکروبی و ایجاد اکوسیستمی زیرزمینی با امکان بقا برای میلیاردها سال را داشته اند.

آکا ایران /

,[categoriy]
,[categoriy]
,[categoriy]
,[categoriy]
,[categoriy]
(امتیازی وجود ندارد)

,[categoriy]

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام