بزرگ ترین عکس کائنات منتشر شد - اخبار علمی

,<a style='color:#000' title='اخبار' href='http://www.akairan.com/havades-akhbar/'>اخبار</a>,<a style='color:#000' title='اخبار علمی' href='http://www.akairan.com/elmi/scientific-news/'>اخبار علمی</a>,<a style='color:#000' title='اخبار' href='http://www.akairan.com/havades-akhbar/'>اخبار</a> آموزشی,[categoriy]

آکابانو: بزرگ ترین عکس کائنات منتشر شد

آکابانو محققان یک پروژه کیهان شناسی تصویری از اجرام آسمانی منتشر کردند که ابعاد آن غیر قابل وصف و جزئیاتش حیرت انگیز است.

به گزارش آنا به نقل از TechCrunch، پروژه تحقیقاتی Pan-STARRS یک عملیات غیرممکن بود که با پشتکار ممکن شده است. این پروژه نتیجه کار خود را در قالب یک 2 پتابایت اطلاعات در اختیار عموم گذاشته است.

به گزارش آکابانو این عکس حاصل رصد سه چهارم آسمان شب به مدت چهار سال با یک تلسکوپ 1/8 متری در هاوایی است. محققان طی این مدت 3 میلیارد سوژه را هر کدام 12 بار با پنج فیلتر مختلف عکس برداری کردند و این اطلاعات را کنار یکدیگر گذاشتند تا تصویری هیولایی به دست بیاید که تاکنون با این جزئیات از آسمان برداشته نشده بود.

مرکز کیهان شناسی ماکس پلانک در واکنش به این اطلاعات اعلام کرده است که این پروژه دریچه تازه ای را به روی کیهان شناسی گشوده است که امکان بررسی جزئیات حرکت، فاصله، حجم، وزن و دیگر ویژگی های انواع اجرام آسمانی از کهکشان ها، ستاره ها و ابرنواخترها تا سیارک های سرگردان بین کهکشانی را ایجاد می کند.

برای درک بهتر ابعاد اطلاعاتی که منتشر شده است، بهتر است بدانیم 2 پتا بایت اطلاعات یعنی حجمی معادل یک میلیارد عکس سلفی، 100 برابر وب سایت ویکی پدیا و معادل 40 میلیون کشو پرونده که پر از تک برگ های نوشته شده باشد. چنین تصویر بزرگ و دقیقی از کائنات اطراف ما، تنها برای نمایش راه شیری و ساکنان آن تهیه شده است و شامل بی شمار کهکشان و اجرام دیگر آسمانی نمی شود. به عنوان نمونه عکسی که در بالای مطلب مشاهده می کنید، 45 ثانیه از زندگی نیم میلیون سوژه آسمانی را به تصویر می کشد که به مدت چهار سال پیوسته از آنها تهیه شده است.

علاقه مندان می توانند برای دریافت هر میزان اطلاعات که بخواهند به وب سایت رسمی Pan-STARRS مراجعه کنند اما این پروژه اعلام کرده است که در سال 2017 مقدار بیشتری از اطلاعاتی را که جمع آوری کرده است، منتشر خواهد کرد.

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط