بعضی دایناسورها دندان شیری داشته اند + تصویر - اخبار علمی

آکابانو محققان با مطالعه گونه ای از دایناسورهای کوچک جثه متوجه شدند که این جانور هنگام تولد با دندان به دنیا می آید اما با رسیدن به بزرگسالی دندان های خود را از دست می دهد.

به گزارش آنا به نقل از رویترز، دانشمندان به تازگی دریافتند گونه ای از دایناسورها که جانور نسبتا کوچکی به شمار می رود، حدود 160 میلیون سال پیش در شمال غربی چین زندگی می کرد. این دایناسور دارای ویژگی منحصر به فردی بود که در دایناسور یا جانور دیگری در ماقبل تاریخ مشاهده نشده است. این گونه دایناسور برخلاف سایر دایناسورها و موجودات با دندان متولد می شوند اما تا رسیدن به بزرگسالی دندان های خود را از دست می دهند و بی دندان می شوند.

,<a style='color:#000' title='اخبار' href='http://www.akairan.com/havades-akhbar/'>اخبار</a>,<a style='color:#000' title='اخبار علمی' href='http://www.akairan.com/elmi/scientific-news/'>اخبار علمی</a>,<a style='color:#000' title='اخبار' href='http://www.akairan.com/havades-akhbar/'>اخبار</a> آموزشی,[categoriy]

آکابانو: بعضی دایناسورها دندان شیری داشته اند + تصویر

به گزارش آکابانو پژوهشگران اظهار داشتند که فسیل های به دست آمده از 19 دایناسور موسوم به Limusaurus که از یک تا 10 سال سن داشته اند نشان می دهد که دایناسورهای جوان دندان های تیز و کوچک و دایناسورهای بزرگسال و بالغ نوکی بدون دندان داشته اند.

این گروه از دایناسورها که در استان «ژینجیانگ» پیدا شده اند در ظاهر در گودال گل به دام افتاده بودند و جان خود را از دست داده اند. دانشمندان تاکنون به ندرت فسیل هایی از گونه های دایناسوری را در سنین مختلف کودکی تا بزرگسالی در جایی یافته اند. این اکتشاف به دانشمندان در مشاهده و بررسی تغییرات مختلف آناتومی کمک می کند که با به بلوغ رسیدن جانور آشکار می شود.

بازسازی دایناسور «لیموسوروس»

دایناسور Limusaurus به صورت دو پا با دست هایی کوتاه و بلند و پاهایی لاغر خلق شده بود. بدن آن مزین به پرهایی رو به پایین بود که حداقل بخشی از بدن او را می پوشاند. بزرگ ترین نوع این دایناسور زیر دو متر قد داشته است.

,<a style='color:#000' title='اخبار' href='http://www.akairan.com/havades-akhbar/'>اخبار</a>,<a style='color:#000' title='اخبار علمی' href='http://www.akairan.com/elmi/scientific-news/'>اخبار علمی</a>,<a style='color:#000' title='اخبار' href='http://www.akairan.com/havades-akhbar/'>اخبار</a> آموزشی,[categoriy]

محققان دانشگاه جورج واشنگتون معتقدند که این دایناسور شبیه شترمرغ استرالیایی با دمی بلند بوده است. از دست دادن دندان ها در این گونه دایناسور با رشد جانور در ارتباط بوده است. امروزه هم برخی جانورانی که هنوز زنده اند چنین ویژگی دارند. پستاندار تخم گذار استرالیایی از جمله این جانوران به شمار می رود.

دانشمندان همچنین در بدن Limusaurusهای بزرگسال سنگ هایی به نام سنگ معده پیدا کردند که برخی از این دایناسورهای گیاه خوار، گیاهان را می بلعیدند تا مواد گیاهی در داخل معده آسیاب شود. اما دایناسورهای کوچک تر فاقد این قابلیت بوده اند.

نبود دندان و وجود سنگ های معده در دایناسورهای Limusaurus نشان می دهد که تغییرات شگرفی در نوع رژیم غذایی این جانور از تولد تا بزرگسالی رخ داده است تا بتواند با تغییرات جسمی سازگار شود.

محققان معتقدند که این گونه دایناسور در ابتدای حیات و پیش از گرایش به مصرف سبزیجات از حشرات و مهره داران کوچک تغذیه می کرده است. به عبارتی، رشد و گسترش دایناسورها بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می شد و مدلی از مرحله ای است که نوک در پرندگان ایجاد شد.

پرندگان حدود 150 میلیون سال پیش از دایناسورهایی دارای پر به وجود آمدند. گونه های اولیه دندان داشتند اما طی ده ها میلیون سال، نوک در پرندگان امروزی شکل گرفته است و فاقد دندان هستند. آخرین پرنده دارای دندان حدود 66 میلیون سال پیش همراه دایناسورها مرده است.

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط